Książka telefoniczna E-Zapytanie Klawisze dostępu

Raport - Zarobki Mieszkańców Śląska w 2016 roku

Sytuacja na rynku pracy w województwie śląskim

Województwo śląskie może poszczycić się dobrymi i dynamicznymi zmianami na rynku pracy w ciągu ostatnich lat. Regionalne Portale Pracy postanowiły bliżej przyjrzeć się tej sytuacji, dlatego zorganizowały badanie zarobków mieszkańców Śląska. W sondażu wzięło udział blisko 1000 aktywnych zawodowo osób z regionu. Pytania dotyczyły zarobków, premii, podwyżek oraz wypływu różnych czynników na ich wysokość.

Ślężanie nie zarabiają źle

Badania pokazują, że sytuacja na rynku pracy Śląska jest całkiem optymistyczna. Ponad połowa przebadanych pracowników zarabia powyżej 2000 zł netto miesięcznie. Pomiędzy 1501-2000 zł zarabia 22%, a 25% pobiera pensję niższą niż 1500 zł netto. Okazało się również, że to mężczyźni częściej od kobiet (o 23%) zajmują kierownicze stanowiska, a co za tym idzie – więcej zarabiają. Z kolei zarobkami wyższymi niż 4000 zł może pochwalić się 13% Ślęzaków.

Jak sytuacja wygląda w poszczególnych branżach? Badania wykazały, że najwięcej, bo 4383 zł netto, zarabiają pracownicy branży komputerowej i IT, na drugim miejscu uplasowały się bankowość i finanse z wynikiem 4316 zł, a na trzecim media, reklama, PR i marketing – 4122 zł. 

Czynniki wpływające na wysokość zarobków 

Według sondaży największy realny wpływ na wysokość zarobków ma wykształcenie. Respondenci, którzy miesięcznie zarabiają powyżej 6000 zł netto to przede wszystkim właściciele firm (18%), specjaliści komputerowi (11%) oraz programiści (11%), a 37% z nich ukończyło studia na kierunkach technicznych. Nie bez znaczenia pozostaje również staż pracy, bowiem 41% osób z tej grupy przepracowało od 4 do 10 lat, a 28% posiada łączny staż pracy między 11 a 20 lat. Ponadto ważna jest również lokalizacja i wielkość przedsiębiorstwa, bowiem 45% zarabiających powyżej 6000 zł, zatrudnionych jest w firmach, które liczą powyżej 250 pracowników, a 71% z nich mieści się w dużych miastach. 

Na przykład osoby, które zarabiają poniżej 1361 zł – 15% – to przede wszystkim te, które nie posiadają wyższego wykształcenia (34%). Ponadto posiadają niski staż pracy – 35% z nich przepracowało od 1 do 3 lat, a 28% na dzień badania nie miało przepracowanego nawet roku. Sondaż wyraźnie pokazuje więc, że najlepiej jest inwestować w siebie i zatroszczyć się o rozsądne zaplanowanie ścieżki swojej kariery. Warto również wcześnie podjąć pracę, bowiem, jak widać, doświadczenie ma znaczenie – mówi Gabriela Pyjas, organizator badania i Content Manager portalu praca-katowice.info.

Jak często Ślązacy dostają premie i podwyżki? 

Niestety, aż 41% pracowników nie otrzymało nigdy podwyżki. Najliczniejszą grupę stanowią pracownicy, którzy podwyżkę otrzymują raz do roku – 23% ankietowanych. Należą do nich przede wszystkim pracownicy biurowi (18%), produkcyjni (11%), fizyczni (10%) oraz specjaliści branży IT i kadra zarządzająca (po 9%). Regularne premie otrzymuje natomiast 61% respondentów, a najliczniejszą grupę stanowią pracownicy z premią uznaniową – 31%. Co ciekawe, zaledwie 17% z nich uzależniona jest od wyników, a 13% ankietowanych nie wie od czego zależy przyznawany im bonus.

Popularne są również pozapłacowe benefity, które pracodawcy coraz częściej przyznają swoim pracownikom. Najczęstsze są narzędzia, które ułatwiają pracę – telefony komórkowe otrzymało 20%, a przenośne komputery 16%. Niewiele mniej popularne są karnety na zajęcia sportowo-rekreacyjne (16%) oraz prywatna opieka medyczna i ubezpieczenia na życie/NNW (po 13%).

Raport z radami ekspertów

Bezpłatny e-book, „Raport: zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku”, który można w całości pobrać ze strony Regionalnych Portali Pracy, wzbogacony został o opinie i rady ekspertów, czyli właścicieli lokalnych firm z różnych branży. Ich zadaniem było podzielenie się spostrzeżeniami oraz zasugerowanie, jak efektywnie zaplanować ścieżkę kariery oraz jak więcej zarabiać i jakich błędów unikać, ubiegając się o podwyżkę. 

Publikacja zawiera także informacje, które przydatne mogą okazać się dla pracodawców. Ankietowani zostali bowiem poproszeni o wyrażenie opinii na temat swojego szefa i, co ciekawe, aż 33% nie jest z niego zadowolonych. Natomiast cała reszta, za powody swojej sympatii podaje zazwyczaj: terminowe wypłaty, poczucie bezpieczeństwa, możliwość rozwoju, miłą atmosferę oraz... poczucie humoru przełożonego. 

Ponadto Regionalne Portale Pracy, za każdy wypełniony formularz, przekazały 1 zł na rzecz fundacji ISKIERKA. 

 

Strona dodana przez: Jakub Solata (2016-09-27 08:35:02)

Pliki do pobrania

Typ Nazwa pliku Dodano Rozmiar
Dokument PDF Zarobki Mieszkańców Śląska w 2016 roku (.pdf 3.57MB) 2016-09-27 3.57MB Plik: Zarobki Mieszkańców Śląska w 2016 roku.pdf (3.57MB)POBIERZ

Fotokod (QR Code) - zapisz adres strony w komórce

QR CODE Jeśli posiadasz w swoim telefonie aplikację odczytującą Fotokody (kody QR), możesz z łatwością zapisać adres do tej strony. Wystarczy uruchomić aplikację i nakierować aparat na ten kod, a adres strony zostanie wyświetlony w telefonie. Dzięki temu możesz błyskawicznie przesłać link znajomym przez wiadomość SMS, lub zapisać go w telefonie i odwiedzić ją później.

Adres: http://pup.katowice.pl/strona/raport-zarobki-mieszkancow-slaska-w-2016-roku/358